Yeni Müfredatı Onaylayan Tartışmalı İsimler

Yeni müfredat, Talim Terbiye Kurulu ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da onaylandı. 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak.

Cumhuriyet’ten Işık Kansu’nun haberine göre ‘maarif müfredatı’nı kabul eden Talim Terbiye Kurulu başkan ve yöneticileri, milli eğitim bakanı gibi imam hatip mezunu kişilerden oluşuyor.

Türkiye Maarif Vakfı’na Bakanlık bütçesinden tam 5.7 milyar ayrıldı. Bu vakfın yöneticileri ise imam hatipli.

Maarif programına destek olmak için kurulmuş Maarif Platformu, eğitim öğretimde Batı’ya yönelmenin yanlışlığını savunan bir rapor yayınladı. Raporda, “Maârif” kelimesinin “Yaratıcı’yı bilme, okuma, anlama çabası veya anlam çabası” anlamına geldiği ve “eğitim” kelimesinin bu derinliğe sahip olmadığı belirtildi.

Talim Terbiye Kurulu’nun (TTK) yelerine ilişkin bilgiler şöyle:


Soldan sağa sırasıyla: Cihad Demirli, Hüseyin Korkut, Mehmet Baki Öztürk, Mehmet Nezir Gül Mustafa Muharrem Tüfekçi

Cihad Demirli (Başkan): AKP’ye yakınlığı ile bilinen ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği’nin akademiden sorumlu genel başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.

Hüseyin Korkut (Başkan yardımcısı): ÖNDER’in genel başkanlığını yaptı. İstanbul İmam Hatip Lisesi mezunu.

Mehmet Nezir Gül (Başkan yardımcısı): Nizip İmam Hatip Lisesi, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü yaptı.

Mehmet Baki Öztürk (Üye): Kendisini profesyonel eğitim koçu, yazar, aile danışmanı, kişisel gelişim uzmanı olarak tanıtıyor. İmam hatip okullarında, Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜGVA’da etkinliklere katılıyor.

Mustafa Muharrem Tüfekçi (Üye): Mustafa Kemal Paşa İmam Hatip Lisesi mezunu. Öğretmen Kubilay’ın gericiler tarafından şehit edilmesi davasında yargılanan Erbilli Mehmet Esad’ın devamı olan Erenköy cemaatine bağlı Muradiye Vakfı’nın işlettiği Ankara Muradiye Özel Erkek Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.

Türkiye Maarif Vakfı’nın kimi yöneticileri ise şöyle:

Birol Akgün (Başkan): Kırkağaç İmam Hatip Lisesi mezunu.

Mahmut M. Özdil: Bilal Erdoğan’ın da okulu olan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu. Lise derneğinin başkanlığını yaptı.

Mustafa Çaltılı: Gemlik İmam Hatip Lisesi mezunu.

Ali Çiçek: Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu. Vakıfta eğitim programları tasarlıyor.

Halime Kökçe: Star gazetesinde köşe yazarlığı ve TRT 1’de yorumculuk yapıyor. AKP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı yaptı, AKP’den milletvekili adayı oldu.

Mehmet Özkan: Vakfın, ABD direktörlüğünü üstlendi. Milli Savunma Üniversitesi öğretim üyesi. İlim Yayma Vakfı’nın etkinliklerine katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir